Porady

Każde obuwie potrzebuje konserwacji w trakcie jego użytkowania. Sposób konserwacji oraz dobór śrdków, uzależniony jest od rodzaju wierzchu z jakiego buty są wykonane.

Anilina i skóra licowa

W celu usunięcia błota i kurzu należy przecierać wilgotną miękką szmatką i szczoteczką o krótkim i sztywnym włosiu. W przypadku gdy skóra na butach pozostała wilgotna pozostawiamy buty w suchym przewiewnym miejscu do wyschnięcia. W tej fazie w buty powinny być włożone prawidła lub wypchane papierem. Zabieg ten ma celu zachowanie fasonu buta. Kolejnym etapem jest nakładanie kremu na wierzchy obuwia, przy czym należy pamietać, żeby krem był w tym samym kolorze co wierzch buta. Nadmiar kremu scieramy szmatką po około 10-20 minutach a nastepnie polerujemy miękką szmatką w celu uzuskania połysku.

Nubuk i welur

Delikatnie szczotkować(najlepiej szczoteczką z mosiężną szczeciną lub kawałkiem naturalnego kauczuku). w celu przywrócenia butom naturalnego koloru stosujemy specjalne płyny do zamszu. Można również stosować aerozole do zamszu, jednak niektóre z nich usztywniają skóre i sklejają włoski. Po nałożeniu odpowiednich środków impregnujących należy ponownie wyszczotkować buty mosiężną szczoteczką w celu nadania włoskom odpowiedniego kierunku. Nadmiar kremu scieramy szmatką po około 10-20 minutach a nastepnie polerujemy miękką szmatką w celu uzuskania połysku.

Pull-up

Skóry typu pull-up w celu usunięcia zabrudzeń przecieramy delikatnie wilgotną szmatką. Po wyczyszczeniu stosujemy odpowiednio do danego koloru barwne pasty i kremy.

Skóry syntetyczne

Materiały syntetyczne w zależności od rodzaju wykończenia przecieramy miękką szmatką lub szczoteczką w przypadku skór wykańczanych na welur, nastepnie stosujemy odpowiednie środki w płynie do skór syntetycznych.

Prawidłowe użytkowanie obuwia i jego konserwacja dają gwarancję, że buty będą nam służyły znacznie dłużej i komfort użytkowania przez cały okres ich eksploatacji bedzie jednakowo na wysokim poziomie. W tym celu musimy się zastosować do zasad użytkowania:

  • Obuwie wkładamy i zdejmujemy zawsze rozsznurowane.
  • Po włożeniu, obuwie zawsze sznurujemy, przez co unikniemy przetarcia zapiętków.
  • Zabrania się prania butów. Pozbawia to wierzchy obuwia elastyczności, powoduje jego sztywność, pękanie oraz osłabia spoiny kleju i ścięgi szycia.
  • Regularnie należy obuwie konserwować odpowiednimi środkami.
  • Unikaj przemoczenia obuwia, jesli jednak to nastąpi to susz obuwie w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła (np.kaloryfera, piecyka, suszarki), wyciągnij sznurowadła, włóż prawidła lub wypchaj buty miekkim papierem i pozostaw do całkowitego wyschniecia. Papier zapobiega nie tylko deformacji wierzchu ale również skutecznie "przejmuje" wilgoć z wnetrza buta. Proces suszenia może trwać nawet dobę.
  • Po całkowitym wyschnięciu buty należy zakonserwować.